The Club‎ > ‎

Roll of Honour


Year

Title Won

Opposition

Score

1906

SW   2nds  F  C’ship (First Football Title)

Dohenys

0-08 -  0-04

1929

SW  Novice F  C’Ship (Later called Junior B)

Timoleague

1946

SW   Junior B . F  C’ship

Skibbereen

0-07  -  2-00

1948

SW  Junior B  F  Cship

Drinagh

0-02  -  0-00

1960

SW  U-16 C  F  C’ship

Newcestown

Won by 3 points

1976

SW   Section 3  F  League

Bandon

0-08  -  0-06

1980

SW   U-14 C .F  C’ship

St. O.Plunketts

1981

SW  Junior  B. F C’ship

Kilmacabea

2-04  -  0-9

1982

SW  U-14 C .F  C’Ship

St. O.Plunketts

1984

SW  U-14 .C. F  C’Ship

D.O Mathuna

1988

SW  U-16 C.  F  C’Ship

Ballinascarthy

6-03  -  2-5

1991

SW  U-12 C. F  League/C’ship

Kilbrittain

4-07  -  4-02

1991

SW   U-14 C. F  C’Ship

Ballinascarthy

2-09  -  1-04

1991

SW  U-14 C. F  League

Skibbereen

4-05  -  1-02

1992

100 years        SW  U-12 C.  F  League/C’ship

Kilbrittain

2-12  -  2-02

1992

SW   U-14 .C. F  C’ship

D.O Mathuna

1-13  -  1-00

1993

SW   U-12 C. H  C’ship (First Hurling Title)

Bantry

1-04  -  0-03

1994

SW  U-14 B.  F  League

Castlehaven

2-10  -  2-08

1994

SW  U-14 C. H  League

Sam Maguire

7-06  -  2-02

1994

SW   U-14 C . H  C’ship

Sam Maguire

2-08  -  1-00

1994

SW  U-12 C.  H. League/C’ship

Skibbereen

3-05  -  0-00

1995

SW   U-16 C .H  League

D.O Mathuna

0-05  -  0-03

1995

SW   U-16 B. F  League

Newcestown

2-09  -  0-07

1995

SW   U-21 C. F  C’ship

St. O. Plunketts

0-08  -  0-07

1995

SW  Minor C. F  C’ship

St.O.Plunketts

2-07  -  2-05

1995

SW   Minor C. F  League

St.O.Plunketts

2-10  -  0-06

1996

SW   U-16 B. F  C’ship

Rosscarbery

2-10  -  1-07

1996

SW   Minor C .H  C’ship

St.Marys

6-13  -  3-02

1996

SW   Minor C. H  League

St. Marys

5-08  -  3-04

1997

SW  Minor B. H  League

Skibbereen

2-09  -  0-02

1998

SW  U-14 C. F  League

St. Colms

3-03  -  2-05

1998

SW  U-12  F  League/C’ship

D.O Mathuna

1-11  -  1-08

1998

SW  U-14 C. F  C’ship

D.O Mathuna

D O’M-Disqualified, 1-6  0-6

1998

SW  U-21 C. H  C’ship

St.O.Plunketts

4-08  -  2-06

1999

SW  U-12  F  League/C’ship

Clan na Gael

4-11  -  3-06

1999

SW  U-14 D. H  League

Gabriel   R’s

3-05  -  1-04

2000

SW  U-16 D. H  C’ship

St.O.Plunketts

4-05  -  1-03

2000

SW  U-12 D. H  League

Kilmeen

9-10  -  1-00

2000

SW   MINOR  C .  F  C’ship

Argideen  R.

2-11  -  2-08

2000

SW  U-16 D. H  League

Barryroe

Failed to field

2001

SW  Minor C. H  C’ship

Dohenys

2-10  -  0-06

2001

SW  U-16 C. H  C’ship

Bantry

1-07  -  2-01

2001

County Minor C. H  C’ship 

(1st County Title)

Ballyclough

3-11  -  2-03

2001

SW  Minor C. H  League

Topped  league table

2001

SW  Minor B. F  League

St. Colms

0-10  -  1-02

2001

SW   U-16 C . H  League

Bantry

3-09  -  0-03

2002

SW   U-21 B. H  C’ship

St. Colms

1-04  -  0-06

2002

Inter-divisional  Junior B. H  League

Crosshaven

Failed to field

2003

SW  U-12 D. F  League

Sam Maguire

6-16  -  2-03

2003

SW   U-16 D. F  League

Goleen

5-13  -  1-05

2003

SW  U-16 D .H  C’ship

Skibbereen

2-13  -  3-07

2003

SW  U-16 D. H  League

Skibbereen

5-09  -  2-06

2004

SW  Minor C .H  League

St. O.Plunketts

1-13  -  1-09

2004

SW  U-16 D. F  C’ship

Ballinascarthy

2-14  -  2-05

2005

SW  U-12 F. C’ship

D. O Mathuna

4-10  -  1-06

2005

SW  Junior B. H  C’ship

Kilbree

3-07  -  0-14

2005

SW  Junior . F  C’ship

Clan na Gael

2-07  -  0-09

2005

County Junior B. H  C’ship (2nd County Title)

Lough Rovers

2-06  -  0-07

2005

SW  U-21 B. F  C’ship

Ballinascarthy

1-11  -  1-06

2005

Munster  Junior .B H  C’Ship (1st Munster)

Defeated in All-Ireland Final by St.Lachtains

Killeedy, Limerick

of Kilkenny

0-20  -  2-12  A E T

2-18  -  3-08

2006

SW  U-  14 D.  F  C’ship

Goleen

4-08  -  2-07

2006

SW  U-16 D .H  C’ship

Kilmacabea

4-14  -  1-05

2006

SW  Minor C. F  C’ship

St  O. Plunketts

2-14  -  3-08

2006

SW  U-16 D. F  C’ship

Barryroe

3-14  -  1-04

2006

SW  U-16 D. H  League

Kilmacabea

6-18  -  4-09

2007

SW  U-14 D . F  C’ship

Goleen

4-13  -  3-09

2007

SW  U-16 D. F  C’ship

Barryroe

3-19  -  0-01

2007

SW  U-16 D. H  League

Bantry

6-08  -  2-09

2008

SW  U-12 D .F  C’ship

Barryroe

6-13  -  3-03

2008

SW  U-14 D . F   C’ship

St.O. Plunketts

3-09  -  1-06

2008

SW U-12 F.  League

Castletownbere

0-12  -  2-04

2009

SW Minor C F League

Kilmacabea

5-11 -   4-08

2009

SW U-12 F.  League

Urhan

3-12  -  0-05

2009

SW Junior D F C’Ship

Kilmeen

0-10  -  0-09 AET

2010

SW U-12 D.  H C’ship

Kilmacabea

4-16  -  5-05

2010

SW U-12 D.  H League

Dripsey

3-12  -  1-03

2010

SW U-12 F.  League

Timoleague

2-14  -  1-10

2010

SW Junior C. F League

Muintir Bhaire

0-13  -  1-08

2011

SW U-14 D, H C'ship

Uibh Laoire

7-7    -   0-4

2012

SW U-14 D, H C'ship

Ilen

5-13  -  6-5

2012

SW U-16 D, H C'ship

Skibbereen

2-10  -  0-2

2012

SW U-16 C,  F  C'ship

Gabriels

3-8    -  1-9

2012

SW U-14 D, F  C’ship

Muintir Bhaire

4-12  -  3-8

2012

SW  U-14 D  F League

Glengarriff

5-11  -  5-5

2012

SW U-16 C , F  League

Ballingeary

3-12  -  2-7

2014

SW Minor C H C’ship

Kilbrittain

5-12  -  3-11

2014

SW Junior A H League

Balinascarthy

2-08  -  0-13


Comments